Pojav ošpic – 20.04.2019

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so objavili obvestilo o pojavu primera okužbe z virusom ošpic. V soboto, 20. 4. in v nedeljo, 21. 4. je bil v čakalnici nujne medicinske pomoči UKC Ljubljana bolnik z ošpicami. Pri vseh, ki so se istočasno z bolnikom zadrževali v čakalnici ljubljanske urgence obstaja možnost, da so se z virusom ošpic okužili, če ošpic še niso preboleli ali niso bili dvakrat cepljeni proti ošpicam.

Ošpice so zelo nalezljiva otroška bolezen, ki jo povzroča virus ošpic, za katero pa lahko zbolijo tudi odrasle osebe.

Prihaja čas turistične sezone in več potovanj v tuje države in prihod turistov od drugod in s tem posledično večja možnost pojavnost okužbe z ošpicami.

Pred ošpicami se najučinkoviteje zaščitimo s cepljenjem.

V primeru pojava bolezenskih znakov je pomembno, da ošpice pravočasno prepoznamo. Ob pojavu značilnih bolezenskih znakov (vročina, vnetje očesnih veznic, nahod, kašelj in značilen rdečkast izpuščaj), o tem po telefonu takoj obvestimo izbranega osebnega zdravnika in ostanemo doma.

Več o ošpicah in zaščiti pred boleznijo najdete na naslednji povezavi. (http://www.nijz.si/sl/primer-ospic-v-ljubljani)

2019-04-26T09:16:29+00:00